Tesla uses a heat pump for heat/cooling. Very efficient. The lack of waste heat in an EV is a plus not a minus. Waste heat is wasted energy and ICE vehicles waste about 85% of the gasoline energy content.
Cool. I understand that there is a lot of energy losses at each step of the electricity generation process. Efficiency losses at the point where fuel is burned to turn the turbines, then each time it goes through a transformer, then through transmission lines, then back through transformers to get back to 220v or whatever your Tesla charger is, then efficiency losses when charging your battery then again when discharging your battery. I have always wondered what percentage all these losses add up to. Is there a way to figure this out? For example is it more efficient to burn gas to cook my bacon on a gas stove or to burn gas at the power plant and go through all the transmission losses noted above?
That's true but you can run on natural gas @ 10X lower cost per unit energy than gasoline or diesel right now. Burning at 60% efficiency in a CCGT which is 4X more efficient than the average ICE vehicle efficiency. So 60% eff X 90% transmission eff x 90% charging eff x 90% BEV efficiency = 44% efficient vs 15% for the ICE vehicle. 3X more efficient and 10X lower fuel energy cost. Not hard to figure out why people want BEVs. Just wait until they are readily available in heavy Trucks.
Burn natural gas @10x lower cost per unit energy than gasoline or diesel?? Maybe years ago. Either my back of the envelope math is out the window or I didnтАЩt understand correctly. Help me here. You will need to burn 126.67 cubic feet of natural gas to produce the same energy as one gallon of gasoline. https://techiescientist.com/natural-gas-vs-gasoline/
In Texas @ $25 per 1000cuft equates to $3.15 a gallon gas. $0.025 X 126 = $3.15
I'm getting $2/liter for heating oil/diesel vs Natural Gas @ $5/GJ. Diesel @ 38MJ/liter is $2/0.038MJ= $53/GJ or 10X more than natural gas.
Power plants in the US last year were paying avg ~$4/GJ for natural gas with gasoline 29.2L per GJ is equivalent to paying $4/29.2 = 13.7 cents/liter for gasoline or 51 cents/USgal which is ~10x lower than gasoline prices now.
The waste heat from EVs is at the electric motors that drive the wheels. No way to get that heat into the passenger compartment. Good try.
Tesla uses a heat pump for heat/cooling. Very efficient. The lack of waste heat in an EV is a plus not a minus. Waste heat is wasted energy and ICE vehicles waste about 85% of the gasoline energy content.
Cool. I understand that there is a lot of energy losses at each step of the electricity generation process. Efficiency losses at the point where fuel is burned to turn the turbines, then each time it goes through a transformer, then through transmission lines, then back through transformers to get back to 220v or whatever your Tesla charger is, then efficiency losses when charging your battery then again when discharging your battery. I have always wondered what percentage all these losses add up to. Is there a way to figure this out? For example is it more efficient to burn gas to cook my bacon on a gas stove or to burn gas at the power plant and go through all the transmission losses noted above?
That's true but you can run on natural gas @ 10X lower cost per unit energy than gasoline or diesel right now. Burning at 60% efficiency in a CCGT which is 4X more efficient than the average ICE vehicle efficiency. So 60% eff X 90% transmission eff x 90% charging eff x 90% BEV efficiency = 44% efficient vs 15% for the ICE vehicle. 3X more efficient and 10X lower fuel energy cost. Not hard to figure out why people want BEVs. Just wait until they are readily available in heavy Trucks.
Burn natural gas @10x lower cost per unit energy than gasoline or diesel?? Maybe years ago. Either my back of the envelope math is out the window or I didnтАЩt understand correctly. Help me here. You will need to burn 126.67 cubic feet of natural gas to produce the same energy as one gallon of gasoline. https://techiescientist.com/natural-gas-vs-gasoline/
In Texas @ $25 per 1000cuft equates to $3.15 a gallon gas. $0.025 X 126 = $3.15
In NJ about $1.60. https://www.chooseenergy.com/data-center/natural-gas-rates-by-state/
In Germany @$675 equates to $85 a gallon gas.
I'm getting $2/liter for heating oil/diesel vs Natural Gas @ $5/GJ. Diesel @ 38MJ/liter is $2/0.038MJ= $53/GJ or 10X more than natural gas.
Power plants in the US last year were paying avg ~$4/GJ for natural gas with gasoline 29.2L per GJ is equivalent to paying $4/29.2 = 13.7 cents/liter for gasoline or 51 cents/USgal which is ~10x lower than gasoline prices now.
Be thankful you donтАЩt need to buy NG in Germany. Where are you based?